12 Adımda WHM cPanel Güvenliği


cPanel , Linux tabanlı sunucular üzerinde çalışan , bir grafik arayüzü olan ve web sitesi barındırma işlemlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış, hosting kontrol panelidir. Üzerinde sunucuyu, bayilerinizi ve son kullanıcılarızı yönetebilirsiniz. Bir çok otomasyon aracı ile yönetimi kolaylaştırabilir ve API’ si üzerinden entegre yazılım geliştirebilirsiniz. Kolay kullanımı ve yaşayabileceğiniz problemler için internet üzerinde çok fazla yardım yazısı olması bu paneli en çok tercih edilen panel haline getirmiş durumda fakat standart ayarlar ile kurup bıraktığınızda dışarıdan gelebilecek tehditler için yeterli hazırlığınız yok demektir. Bu konumuzda 12 basit adımda panel ve sitelerinizin güvenlik puanını nasıl arttırabileceğinizi basit bir dille aktarmaya çalışacağım.


Ayhan Arda
Natro Hosting'de T&I / Hosting Operasyonları Kıdemli Uzmanı olarak görev yapan Ayhan Arda, aynı zamanda yazmış olduğu sektörel makaleler ile Hosting Blog'a destek veriyor.

56 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ayhan hocam, dün sizden aldığım reseller hostingin şimdi güvenliğini kontrol ettim pek fazla bişey bana bırakmamışsınız gerçekten güvenliğiniz iyi, ekstradan bir kaç adım daha yaptım. Makale için elinize sağlık

 2. Teşekkürler,
  WHM’de Update Server Software seçeneği var. 2. adım anlattığınız “Sistem Güncellemeleri” ni buradan yapabilir miyiz?
  Ayrıca bu güncellemelerin otomatik olmasını sağlayabilir miyiz? Sağlayamazsak ne sıklıkta güncelleme gerekir?

  1. Tam olarak aynı şey değil , whm üzerinden yapılan Update Server Software işlemi örneğin kernel i güncellememekte , sadece whm cpanel in ihtiyacı olan paketleri güncellemekte , dolayısı ile yum update komutunu kullanmanız daha doğru olacaktır. Sıklığına gelince haftada ya da iki haftada bir kullanmanız yeterli olacaktır, fakat bazen önemli güvenlik duyuruları yapılır ve bunu takip edebileceğiniz link yazıda verilmişti , eğer takip ediyor iseniz bunlara istinaden de güncelleme başlatabilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek evet otomatik yapabilirsiniz , whm panelde Update Preferences bölümünü kullanabilirsiniz , ancak yum update için otomatik bir bölüm yok , zaten ssh üzerinden manual yapmanız daha uygun olabilir çoğu durumda. (örneğin çekilrdek güncellemelerinde küçük tutulan /boot alanını dolması ve farketmemenize sebep olabilir) , iyi çalışmalar.

 3. 12- Csf (ConfigServer Secure Firewall)

  Bu eklentiyi kurup aktif ettikten sonra tüm web sitelerine erişim gidiyor ve load birden 70-80’lere çıkıyor eklentinin derlemesi ile ilgili bir makale yayınlayabilir misiniz? Ya da sorumun altına yazarsanız sevinirim.

 4. Valla su IP engelleme olayi harikaymis, gerisini sunucu isleriyle ugrasan arkadasimiz halletmis zaten, IP engellemesinide muhtemelen kendi icin yapmadi 🙂 ama bir kendini birde benimkini eklese iyi olurmus. Harika bir makale olmus, emeginize saglik…