VMware'de Linux Server Disk Genişletme


Bu yazımızda sanal Linux sunucumuza atamış olduğumuz disk yapısını GPARTED aracı yazılım vasıtasıyla nasıl kolayca disk genişletme işlemi anlatacağız. İşlemi tamamlayabilmeniz için aşağıda paylaşmış olduğum adımları takip etmeniz ve görsellerde yer alan bilgileri bire bir uygulamanız yeterli olacaktır.

Artık işlem adımlarımıza başlayabiliriz.

1 – Linux sunucumuzun disk alanın öncelikle VMware arayüzünden genişletiyoruz. Test amaçlı kendi sunucuma +5 GB atama gerçekleştirdim. İstediğiniz disk alanı haklarını VMware arayüzünden atadıktan sonra GPARTED ISO dosyamızı tanıtabilir ve disk genişletme işlemine başlayabiliriz.

disk genişletme

Not : GPARTED programının ISO dosyasına "http://gparted.org/download.php" adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

2 – VMware arayüzünden disk atamasını gerçekleştirdik. Linux disk genişletme işlemine başlamadan önce GPARTED ISO dosyamızı sanal sunucumuza tanımlamamız gerekiyor. Ben her hangi bir hata olmaması adına ISO dosyasını direkt olarak sunucu "data store" kaydına taşımayı öneriyorum.

VMware arayüzünde ana ESX sunucumuza tıklayalım ve "Summary" bölümünden data store alanımıza ulaşalım.
disk genişletme

3 – İlgili ara yüze ulaştıktan sonra "UPLOAD" butonu üzerinden localinizde bulunan ISO dosyasını data sotre kaydınıza mount edebilirsiniz.

disk genişletme

4 – ISO dosyamızı data store kaydımıza mount ettik. Sunucumuzu CD üzerinden başlatmamız ile beraber disk genişletme işlemlerimize başlayabiliriz. Sunucumuzu kapatıyoruz ve "open console" arayüzünü açıyoruz. Öncelikle ISO dosyamızı sunucumuza tanıtmamız gerekiyor bu işlem için CD/DVD drive bölümüne tıklayıp data sotre üzerinden ISO dosyamızı göstermemiz yeterli olacak.4

5 – VMware console arayüzünden sunucumuzu power on konuma getirelim ve boot ekranında ESC tuşuna basarak boot menü ekranına ulaşalım ve son olarak CD-ROM drive seçeneği üzerinden işlem adımlarına devam edelim.

5

6 – GPARTED programı üzerinden işlem adımlarına başladık. ISO üzerinden sunucumuzu çalıştırmamız ile beraber bizi "gparted start" ekranı karşıladı. Default settings değeri üzerinden işlem adımlarına devam ediyoruz.

6

7 – Package configuration ekranında "Don't tounch keymap" seçeneği ile işlem  adımlarına devam ediyoruz.

8 – Language Settings bölümünde 33 seçenek US english dilerseniz 31 " Turkish " dil seçeneği ile de devam edebilirsiniz. Ben işlem adımlarına 33. seçenek üzerinden devam ediyorum.

8
9 – İşlem adımlarını tamamlamak üzereyiz. Artık partition kaydımızı yapılandırabiliriz. Yazımızın başında da belirtmiş olduğum gibi VMware arayüzünden + 5 GB eklenti sağlamıştık ve bu alan direkt olarak bizi gparted ekranında karşıladı.

9

10- Artık genişletme işlemimizi tamamlayabiliriz. dev/sda2 kaydımıza sağ tıklıyoruz ve rize/move bölümüne giriş yapıyoruz. İlgili ekranda bulunan barı sonuna kadar çekip sürüklememiz +5 GB alanı eklememize yeterli olacak. Disk atamasını gerçekleştiriyoruz ve rize move butonuna tıklıyoruz. En son adımda "Apply" butonuna tıklayarak işlemimizi tamamlıyoruz.
10
Ekran çıktısında da görebileceğiniz gibi işlem adımlarımızı tamamladık. Dilerseniz sunucunuza SSH üzerinden erişebilir ve df -h komutunu girerek işlemlerin doğruluğunu sağlayabilirsiniz.

11

Faydalı olması dileğiyle.

 


Osman Sevinç

Hosting sektöründe 10 yılı aşkın deneyimiyle Natro Hosting’ de çalışan Osman SEVİNÇ, Gece Ekibi, Uzaktan Destek ve Cops Eğitim Sorumlusu olarak görevine devam etmektedir. Aynı zamanda hosting dergi ve blog yazılarıyla siz değerli okurlarımıza kılavuz olmaya devam etmektedir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VMware'de Linux Server Disk Genişletme

İçerik Formatı Seçiniz
Anket
Yeni bir anket yayınlayabilirsiniz.
İçerik
Görsel ile desteklenmiş zengin içerikler yayınlayın
List
Liste-list içerikler oluşturabilirsiniz.
Video
Youtube, Vimeo ve Vine videoları yayınlayabilirsiniz.
Galeri
Fotoğraf ve GIF içerikler yayınlayabilirsiniz.