SSH Üzerinden ionCube Kurulumu


Bir çok WordPress ve Moto CMS hazır script arayüzünü kullanan kullanıcılar site yapıları gereği ionCube Loader bileşenine ihtiyaç duyarlar. Hem siz değerli okurlarımıza yardımcı olabilmek hemde bilgimizi tazeleyebilmek adına Centos işletim sistemi için SSH üzerinden ionCube kurulum dosyasını edinerek kurulumu nasıl tamamlayabileceğimizi anlayacağız.

1 – Centos işletim sistemine sahip sunucumuza SSH erişimini gerçekleştiriyoruz.

Test amaçlı kullandığımız sunucumuzun işletim sistemi 64 Bit olduğundan dolayı ionCube Loader 64 bit versiyonunun kurulumunu gerçekleştiricez.

2 – Dosyalarımızı barındıracağımız klasörümüzü oluşturmamız lazım mkdir komutunu kullanarak usr/local dizini altında ioncube klasörümüzü oluşturuyoruz.

mkdir /usr/local/ioncube/

cd /usr/local/ioncube komutunu kullanarak klasörümüzün oluş oluşmadığını test edebilir ve dizini çağırabilirsiniz.

Kurulum dosyamızı indirebiliriz.Bulunduğumuz dizinde " wget http://downloads2.ioncube.com/loader_downloads/ioncube_loaders_lin_x86-64.tar.gz " komutunu çalıştırarak ionCube Loader kurulum dosyamızı ediniyoruz.

wget http://downloads2.ioncube.com/loader_downloads/ioncube_loaders_lin_x86-64.tar.gz

4 – İndirdiğimiz dosyayı bulunduğumuz ioncube dizinine açmamız gerekiyor.

tar zxvf ioncube_loaders_lin_x86-64.tar.gz komutunu kullanarak indirdiğimiz tar uzantılı dosyayı bulunduğumuz dizine açabiliriz.

Not: İndirdiğiniz dosyayı açtığımızda ioncube adında klasör ile beraber /usr/local/ioncube/ dizinine çıkartılmış olabilir. Eğer durum bu şekildeyse mv komutuyla klasör içerisinde bulunan dosyaları bir üst dizine çıkartabilir ve klasörü silebiliriz.

cd ioncube
mv * ../
cd ..
rm -rf ioncube

5 – Taşıma işlemini gerçekleştirdikten sonra her ihtimale karşı /usr/local/ioncube/ dizininde bulunan dosyaları listeleyelim.

ls -h komutunu giriyoruz ve /usr/local/ioncube/ dizinin de bulunan dosyaları listeliyoruz.

6 – Kurulum adımlarını tamamlamak üzereyiz, PHPsürümümüze göre en uygun kurulum kurulum içeriğini seçmemiz gerekiyor.

php -v komutunu girerek php sürümünüzü öğrenebilirsiniz.

7 – Test sunucumuzda PHP 5.6 sürümü kullanıldığınadn dolayı;

ioncube_loader_lin_5.6.so
ioncube_loader_lin_5.6_ts.so

Versiyonlarına ait seçenekleri aldık. Artık php.ini dosyamızı editleyebiliriz.

8 –  nano /usr/local/php/php.ini komutunu girerek php.ini dosyamızı editliyoruz. ( Sunucu kurulumu ve konfigirasyonlarına göre php.ini dizini değişkenlik gösterebilir. php.ini dosyanızın bulunduğu dizine nano komutuyla erişmeye çalışmanız gerekmektedir. )

php.ini dosyamızı nano ile düzenlemeye başladık. Dosyamızın en alt satırına aşağıda paylaştığım komut satırlarını girebilirsiniz.

zend_extension=/usr/local/ioncube/ioncube_loader_lin_5.6.so
zend_extension_ts=/usr/local/ioncube/ioncube_loader_lin_5.6_ts.so

Yapmış olduğumuz güncellemeyi kayıt edebilmek için CTRL + X  kombinasyonunu kullanıyoruz, çıkan seçeneklernden" y" komutunu girerek enter duşuna basıyoruz ve kayıt işlemini tamamlıyoruz.

 

Son olarak Apache servisini restart etmemiz gerkeiyor. Restart veya da reload işlemini servis üzerinde gerçekleştirmediğimiz sürece yapmış olduğumuz değişiklikler algılanmayacaktır.

/etc/init.d/apache2 restart / reload komutunu girerek servisimizi restart ediyoruz.

Yükleme işleminin tamamlandığını teyit edebilmeniz için php -v komutunu SSH ekranınızda girebilir ve güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

 


Osman Sevinç
Hosting sektöründe 10 yılı aşkın deneyimiyle Natro Hosting' de çalışan Osman SEVİNÇ, Gece Ekibi, Uzaktan Destek ve Cops Eğitim Sorumlusu olarak görevine devam etmektedir. Aynı zamanda hosting dergi ve blog yazılarıyla siz değerli okurlarımıza kılavuz olmaya devam etmektedir.

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir