Ücretsiz 5 Vektörel Çizim Sitesi


Vektörel çizimler çözünürlükten/pikselden bağımsız, her bir nesnenin matematiksel ifadelerle oluşturulduğu ve en önemlisi detay kaybetmeden herhangi bir boyuta yeniden ölçeklendirilebilen grafik türüdür. Yani siz bir logo çizdiğinizde vektörel olarak 30×30 çizdiyseniz bunu sağından solundan büyütünce örneğin 1900×1900 yapmamız halinde bulanık/pikselleşmiş görüntüler görmeyerek aynı 30×30 halinde ki gibi net olmasını sağlayacaktır.

Örneğin küçük bir natro logosunu büyüttüğümde solda ki normal resim formatları olarak görebilirsiniz, sağdaki vektörel çizimdir. Ne kadar büyütürsek büyütelim bozulma olmayacaktır.

Vektörel çizimleri düzenlemek için yaygın olarak kullanılan Adobe Illustrator, Corel Draw, Inkspace programlarını kullanabilirsiniz. Dosya formatları programlara göre değişkenlik göstermektedir.

.ai: Adobe illustrator dosya formatı.
.svg: (Scalable Vector Graphics)Açılımı ölçeklenebilir vektör grafikleri.Yaygın kullanılan ve W3C standardı olan bir vektör formatıdır.
.cdr: Corel Draw vektör formatı.
.eps: Çoğu vektörel çizim programı tarafından desteklenen vektör formatı
.wmf: (Windows Meta File)Microsoft firmasının geliştirdiği vektörel resim formatı.

Vektörel Grafiklerin Avantajları Vektörel grafikler farklı boyutlar ve farklı renklerde üretilmesi gereken çalışmalarda kullanmak için idealdir. Farklı boyutlarda çalışmanın görsel olarak detayları herhangi bir kayıba uğramaz.Vektörel grafiklerde nesneleri dilediğimiz gibi yeniden renklendirilebilir ya da yeniden şekillendirilebiliriz. Vektörel grafikler dosya boyutu olarak daha az yer kaplar. Vektörel çizimler her alanda kullanıldığı gibi özellikle web tasarımı ile ilgilenen tasarımcılarında vazgeçilmezidir.

İnternet ortamında örnek vektörel grafiklere ulaşabileceğiniz veya birçok ücretsiz grafiği/çizimi indirebileceğiniz site bulunmaktadır. Bu yazımda bu sitelerden 5 adet paylaşım sağlayacağım. Ayrıca işin mutfağını görebileceğiniz bir ekstra bir site tavsiyesinde bulunacağım.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

8 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir