, ,

VMware Create Virtual Machine Snapshot

Günümüzde veri güvenliği olmazsa olmaz unsurlar arasında kendine yer edinmiştir. Sonuçta kullanmış olduğumuz platformların yapısı bozularak işletim sistemimiz zarar görebilir. Hem veri güvenliğimizi ön plana almamız hem de herhangi bir olumsuzluk karşısında alternatif ve hızlı çözüm yolu oluşturabilmemiz için sunucu snapshot kayıtlarını tutmamız oldukça faydalı olacaktır.

Bu yazımızda VMware platformunda nasıl shopshot kaydı oluşturabileceğimizi anlatacağım. Ayrıca ilerleyen yazılarımızda snapshot manager ekranını detaylandırarak bu işlevi nasıl otomatik hale getireceğimizi paylaşacağız.

Artık işlem adımlarına başlayalım. 

1- VMware vShere Client programı aracılığıyla Vmware ESX sunucumuza erişiyoruz. Home ekranından "Inventory" bölümüne tıklıyoruz ve ESX sunucumuzda tanımlı olan sanal sunucularımızı listeliyoruz. Eğer liste direkt olarak tarafınıza ulaşmadıysa Virtual Machines bölümüne gelerek tüm sanal sunucuların listesine ulaşabilirsiniz.

2

2 – ESX sunucumuzda kayıtlı sanal dizinleri listelediğimize göre artık kaydımızı alabiliriz. İşlem yapacağımız sunucuya sağ tuş tıklıyoruz ve snapshot menüsü altından "take a snapshot" butonuna tıklıyoruz.

02

3 – Butona tıklamamız ile beraber alacağımız snapshot kaydının detaylarını girebileceğimiz ekran bizi karşılacak. Bu ekranda dilediğiniz ismi snapshot kaydınıza atayabilir ve dilediğiniz açıklama değerini description bölümüne girebilirsiniz.

03

4 – Ok tuşuna basmamız ile beraber snapshot alma işlemini başlatmış olacağız. İşlem akışını "Recent Task" ekranından takip edebilir ve status bölümünden işlemin tamamlanıp tamamlanmadığını görebilirsiniz.

04

Faydalı olması dileğiyle.

 

Bu Konuyu Faydalı Buldunuz Mu?

0 Değerlendirme
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Hakkında Osman Sevinç

Osman Sevinç

Hosting sektöründe 10 yılı aşkın deneyimiyle Natro Hosting' de çalışan Osman SEVİNÇ, Gece Ekibi, Uzaktan Destek ve Cops Eğitim Sorumlusu olarak görevine devam etmektedir. Aynı zamanda hosting dergi ve blog yazılarıyla siz değerli okurlarımıza kılavuz olmaya devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vesta Hosting Panel Kurulumu

Centos Malware – Virüs Güvenlik Önlemleri