WordPress 5.0 Sürümü, Yeni Yazı Editörü ile Yayında!


Dünyanın en çok tercih edilen CMS Sistemi olan WordPress, 4 sürümündeki güncellemelerini 5.0’a taşıyarak kullanıcıların hizmetine sunulacak.

WordPress 5.0 olan en son sürümü Kübalı caz sanatçısı Bebo Valdés’in şerefine Bebo olarak adlandırılıyor.

Her şeyi basitleştirme düşüncesiyle, Eski yazı editörü Tiny MCE, yerini Gutenberg yazı editörüne bırakıyor. Sürükle bırak mantığı ile çalışan Gutenberg eski yazı editörüne göre daha modern sade ve temiz bir görüntü sunuyor.

WordPress 5.0 İle Gelen Değişiklikler

  1. Gutenberg yeni yazı editörü “Bloklar” etrafında şekillenmiştir. Bu bloklar paragraflar, resimler, resim galerileri, alıntılar, ses oynatıcıları, başlıklar, büyük kapak resimleri, videolar, kaynak kod blokları şeklinde olabilir. Kullandığınız eklentilerin kısa yollarına göre de artacaktır. 
  2. WordPress 4.0 yazı editöründe sadece 10-15 özellik sunulurken yeni 5.0 güncellemesi ile gelen Gutenberg yazı editörü çok daha fazla özellik sunmaktadır. Ayrıca Gutenberg önizleme seçeneğini çok daha kolay ve hızlı hale getiriyor. 
  3. WordPress 4 sürümünde, kod dizilimini metin kısmından düzenlenebiliyordu . Artık yeni gelen güncelleme ile direkt olarak düzenlemeler yapılabiliyor.
  4. WordPress ekibi 2021 yılına kadar eski yazı editörüne destek vermeye devam edecek. Ancak eski yazı editörü artık resmi WordPress CMS’nin bir parçası olmayacak.


WordPress 5.0 uyumluluk problemlerini de getirecek gibi görünüyor. Sitenizi 5.0’a güncellemeyi düşünüyorsanız, eklentileriniz ve temalarınızın, Yeni sürüme için güncellenip güncellenmediğini kontrol etmeden WordPress 5.0’a geçmemenizi tavsiye ederiz.

WordPress 5.0’ı İndirmek için Tıklayın


Bu İçeriği Beğendiyseniz Arkadaşlarınızla Paylaşın

Ender Satıcı
Segment Marketing Senior Specialist

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Hızlı WordPress'te %80'e varan İndirim Fırsatı! | SSD Platform ve Otomatik Yedekleme İle Fırsatı Yakala
+