WordPress İçin Alan Adı Değişikliği


Zaman zaman çeşitli sebeplerden dolayı alan adı değişikliği, firma değişikliği ya da dizin değişikliği yapılma ihtiyacı duyulmaktadır. Daha önce yazmış olduğum Site Taşıma Rehberi adlı blog yazıma tıklayarak ulaşabilirsiniz. Site taşıma işlemine bağlı olarak burada ekstra yapmamız gereken işlem veritabanı üzerinden alan adı ile ilgili düzenlemeler yapmaktır.

Yani site taşıma işlemi ile birlikte alan adı değişikliği yaptıysak örneğin, A firmasından www.b.com sitemizi C firmasında www.d.com adında açmak istiyorsak ya da var olan firmamız üzerinde www.e.com/blog dizininden www.e.com adresine taşımak istiyorsak kullanmış olduğumuz veritabanına giriş yaparak alan adımızı yenisi ile değiştireceğiz. 

Olası durumlara karşın öncelikle veritabanı yedeği almanızı önemle rica ederim.

1) Cloud Panelimize giriş yapıyoruz, MySQL Veritabanı Yönetimi menüsüne tıkladıktan sonra işlem yapmak istediğimiz veritabanının karşısında yer alan Yönet linki ile phpMyAdmin bağlantısını sağlıyoruz.

2) phpMyAdmin bağlantısı yaptıktan sonra ilk yapmamız gereken işlem sol bölümden veritabanı adını seçmektir, sonrasında sağ üst bölümde bulunan SQL menüsüne tıklamalıyız.

222

3) Gözükmekte olan alan üzerinden sorgularımızı yazarak alan adımızı birkaç farklı bölümden güncelleyeceğiz.

333

Kullanmamız gereken ilk sorgu aşağıdaki gibidir. Yazacağınız tüm sorgularda "eskialanadi.com" ile "yenialanadi.com" bölümünü kendi alan adlarınıza göre değiştirmeyi unutmayınız. Ek olarak "www.eskialanadi.com" bölümünü www' siz yazarak sorguları ikinci bir kez daha çalıştırabilirsiniz.

UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, 'http://www.eskialanadi.com', 'http://www.yenialanadi.com') WHERE option_name = 'home' OR option_name = 'siteurl';

Sorguyu çalıştırdıktan sonra yeşil bir bar çıktığına emin olunuz.

UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, 'http://www.eskialanadi.com', 'http://www.yenialanadi.com');

Son sorgumuzu da yazarak işlemleri tamamlamış oluyoruz.

UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, 'http://www.eskialanadi.com', 'http://www.yenialanadi.com');

İşlemler esnasında herhangi bir hata ile karşılaşmanız halinde yorum olarak belirtebilirsiniz.

 


Yorumlar 4

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. merhaba, şuan aktif olan bir wp sitem var. ancak ben bu sitenin hem alanadını değiştirmek, hem de sizi sunucularına taşımak istiyorum. bu şekilde bir taşıma mümkün mü, yoksa yeniden mi kurmalıyım?

    1. Bu şekilde bir taşıma yapmanız mümkündür Gökhan Bey, standart taşıma prosedürlerini uyguladıktan sonra yazımızdaki işlemleri gerçekleştirerek alan adı değişikliği sağlamış olursunuz.

  2. Merhaba web sitemi sizin belirtiğiniz gibi taşıma işlemlerini gerçekleştirdim lakin siteye giriyorum site içersinde linklere tıkladığımda bazen giriyor bazen ise girmiyor safya bembeyaz olarak kalıyor bunun sebebini bulamadım

  3. yukarıda belirttiğiniz şekilde sitemizin alan adını değiştirdim. Wp panele girmeye çalıştığımızda ‘404 – Dosya veya dizin bulunamadı.’ hatası veriyor. Nasıl düzelticem yardımcı olurmusunuz?

WordPress İçin Alan Adı Değişikliği

İçerik Formatı Seçiniz
Anket
Yeni bir anket yayınlayabilirsiniz.
İçerik
Görsel ile desteklenmiş zengin içerikler yayınlayın
List
Liste-list içerikler oluşturabilirsiniz.
Video
Youtube, Vimeo ve Vine videoları yayınlayabilirsiniz.
Galeri
Fotoğraf ve GIF içerikler yayınlayabilirsiniz.