WordPress SMTP Mail Ayarı Nasıl Yapılır?


WordPress SMTP Mail Ayarı

WordPress SMTP mail ayarı yaparak web siteniz üzerinden nasıl mail gönderebileceğinizden bahsedeceğiz. Worpdress altyapılı web siteniz üzerinden mail göndermek istiyor ancak başaramıyorsanız, bu ayalarları yaparak sorunu ortadan kaldırabilrsiniz.

Natro üzerinden hizmet alıyorsanız, siteniz üzerinden wordpress smtp mail ayarı için, kimlik doğrulama yaparak mail gönderme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızda aktaracağımız ayarlar Natro’nun mail sistemini kullanan kişiler içindir. Eğer, farklı bir servis sağlayıcı (Google, yandex vb.) kullanıyorsanız, WordPress SMTP mail ayarlarını (port bilgisi, güvenlik doğrulaması vb) servis sağlayıcınızdan öğrenerek doğru yerlere yerleştirebilirsiniz.

https://tr.wordpress.org/plugins/smtp-mailer/ adresinden SMTP mailer eklentisinin güncel versiyonunu indirebileceğiniz gibi WordPress admin panelinize bağlandıktan sonra “Eklentiler > Yeni Ekle” seçeneği içerisinden de “SMTP Mailer” araması yaparak ilgili eklentinin yükleme sayfasına ulaşabilirsiniz.

Eklentinizi yükledikten sonra Ayalar > SMTP Mailer sekmesinden ayarlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

SMTP Host: Mail sunucunuzun adresini bu alanda belirtebilirsiniz. (Natro’da bulunan hizmetler için mail.alanadiniz.uzantısı şeklinde yazmanız gerekmektedir.)

SMTP Authentication: SMTP kimlik doğrulaması yapacağınız için bu bölüm “True” olarak kalmalıdır.

SMTP Username: Mail göndereceğiniz mail adresini yazmanız gerekmektedir. (örn: info@alanadiniz.com)

SMTP Password: Mail adresinizin şifresini yazmanız gerekmektedir.

Type of Encryption: Şifreleme methodu kullanmadığınız için bu alanı “No Encryption” olarak işaretleyebilirsiniz.

SMTP Port: Port numarasını 587 olarak kullanmanız gerekmektedir. (Farklı servis sağlayıcılar için port numarası değişkenlik gösterebilir.)

From Email Address: Mail gönderimlerinde gözükecek olan gönderici mail adresini yazmanız gerekmektedir. Bu alanın, SMTP Username ile aynı olması tavsiye edilmektedir.

From Name: Mail gönderimlerinde gözükecek olan gönderici isim alanıdır.

Disable SSL Certificate Verification: SSL kullanılmayacak olan sistemlerde işaretlenmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki işlemleri tamaladıktan sonra, WordPress SMTP mail ayarı tamamlanmış olacaktır. Test için, “Test Email” sekmesini kullanarak mail gönderim ayarlarını test edebilirsiniz. Her şey yolunda ise; sisteminizde yüklü olan iletişim formlarını başarılı şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.


Bu İçeriği Beğendiyseniz Arkadaşlarınızla Paylaşın

Erencan Topdemir
Hosting sektöründe 4+ yılı aşkın deneyimiyle Natro Hosting'de Specialist olarak çalışan Erencan Topdemir, kişisel deneyimlerini ve güncel Natro Platformu ile alakalı konular hakkında makaleler yazmaktadır.

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Merhaba

  Yukarıdaki ayarların aynısını yapıyorum ancak aşağıdaki hatayı veriyor.

  Connection: opening to mail.psikolojiakademi.org:587, timeout=300, options=array ()
  Connection: Failed to connect to server. Error number 2. “Error notice: stream_socket_client(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known
  Connection: Failed to connect to server. Error number 2. “Error notice: stream_socket_client(): unable to connect to mail.psikolojiakademi.org:587 (php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known)
  SMTP ERROR: Failed to connect to server: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known (0)
  SMTP connect() failed. https://github.com/PHPMailer/PHPMailer/wiki/Troubleshooting

En Hızlı WordPress'te %80'e varan İndirim Fırsatı! | SSD Platform ve Otomatik Yedekleme İle Fırsatı Yakala
+