WordPress Yedek Alma ve Yükleme


WordPress’in yedeğini almak ve taşımak zaman zaman külfet gibi gelebiliyor bize. Son yıllarda bunun için WordPress eklentileri geliştirildi. Bu eklentiler yedeklerinizi Dropbox, Google drive gibi depolama alanlarında dahi saklama imkanı sunuyor.

Fakat bazen bu uygulamalara itimat etmeyip kendimiz de yedek almak istiyoruz. Bu blogta size WordPress dosya yedeği ve MySQL yedeği nasıl alınır, ardından nasıl tekrar yükleneceğini anlatacağım.

1- FTP Yedeği ve Veritabanı Yedeğini Alma

İlk olarak Natro Hosting Panelimize giriş yapıp yedeğini alacağımız sitenin FTP Bilgilerine ulaşıyoruz. Bunun için “Web Sitesi Yönetimini” açıp yedeğini alacağımız sitenin “Seçenekler > Hesap Bilgisi Penceresini” açıyoruz.wp taşıma yedek vs

Bu bilgileri FileZilla yada CuteFtp(Firefox Eklentisi*) gibi bir FTP uygulamasına giriyoruz.

wp taşıma yedek 2

FTP’ye bağlandıktan sonra public_html klasörü altındaki tüm klasör ve dosyalarımız bilgisayarımızda belirlediğimiz klasöre indiriyoruz.

wp taşıma yedek 3

Dosya ve klasör yedeklerimizi aldık. Sıra veritabanı yedeğimize geldi. Bunun için Natro Hosting Panelimizden “Veritabanı Yönetimini” açıp yedek alacağımız veritabanından “Yönet“i tıklıyoruz ve PhpMyAdmin’e bağlantı sağlıyoruz.

wp taşıma yedek 4

Yedek alacağımız veritabanın ismini seçip > Export (Dışa Aktar) > ve “Go” diyerek veritabanı yedeğimiz kayıt edeceğimiz klasörü seçiyoruz. Ve veritabanı yedeğimizide indirmiş oluyoruz.

wp taşıma yedek 5

2 – FTP Yedeği ve Veritabanı Yedeğini Geri Yükleme

FTP yedeğimizde bulunan dosya ve klasörleri FTP programı ile sunucumuza bağlanıp public_html yada www klasörü altına yüklüyoruz.

wp taşıma yedek 6

Dosyalarımızı yükledikten sonra sıra geldi Veritabanımızı yedeğimizi yüklemeye. Eğer bir veritabanımız yoksa veritabanı oluştur diyerek yeni bir veritabanı oluşturuyoruz.

wp taşıma yedek 7

Veritabanımızı oluşturduktan sonra yada hazır veritabanımız varsa veritabanını seçip “Yönet” butonunu tıklayarak PhpMyAdmin’e bağlanıyoruz.

wp taşıma yedek 8

PhpMyadmin’den önce sol taraftan veritabanımızı seçip Daha sonra Import (İçe Aktar) seçiyoruz.“Gözat – Dosya Seç” diyerek indirmiş olduğumuz .MsSQL veya .SQL uzantılı yedeğimizi seçiyoruz. Ardından “Go” butonunu seçiyoruz.

wp taşıma yedek 9

Eğer veritabanımız başarılı bir şekilde yüklenyise bu şekilde bir ekranla karşılaşmanız gerek.

wp taşıma yedek 10

WordPress sitemiz neredeyse aktarıldı. Son olarak yeni oluşturduğumuz veritabanın ismi ve şifresi değiştiği için WordPress wp-config.php dosyamızda bu bilgileri değiştirmemiz gerekiyor.Bunun için wp-config dosyasını açıp içindeki bilgileri aşağıdaki şekilde değiştiriyoruz eşleştiriyoruz. 

wp taşıma yedek 11

 

 


Bu İçeriği Beğendiyseniz Arkadaşlarınızla Paylaşın

Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gerçekten çok güzel ve detaylı bir anlatım olmuş. Çoğu wordpress kullanıcısı bu konuda zorlanıyor, tabi natro gibi bir firma varsa arkanızda sorun yaşamazsınız. I Love You Natro 🙂

Tüm Sınırsız Hosting Paketlerinde Yeni Alım ve Yenilemelerde Geçerli, Sepette 100 TL İndirim Kuponu Kazandınız! Fırsatı Yakala
+ +